În contextul în care piața auto în ansamblu, a înregistrat o scădere de 8.6%, înmatriculările de mașini ce poartă emblema Dacia, a crescut cu aproape aceeași cifră.

Mai cu seamă, Dacia și-a sporit vânzările cu 7.1%, ajungând la 46.968 de automobile, înmatriculate în luna august în toată Europa. Asta în timp ce, după cum vă spuneam, piața auto a mers în declin. Totodată a crescut și cota de piață a producătorului din Mioveni, urcând la 4.4% de la 3.7%, ceea ce vorbește despre un interes constant pentru brandul Dacia.

Ca și total, la nivel european, constructorii de automobile au reușit să convingă 1.074.169 de clienți să își cumpere o mașină nouă din showroom. Chiar dacă cifra nu este deloc mică, aflați că este cu 8.6% mai puțin, față de aceeași perioadă a anului trecut.

Revenind la Dacia, trebuie menționat și faptul că în cele opt luni ale lui 2019, au fost comercializate 412.669 de mașini, în creștere cu 10% față de anul trecut. Astfel Dacia se poziționează pe locul 13 în Europa, cu cele mai multe înmatriculări de automobile.

Topul este condus de Volkswagen, Renault și Peugeot!

LocConstructorÎnmatriculări 
ian-aug 2019
Înmatriculări 
ian-aug 2018
Creștere
[%]
1Volkswagen1.221.1441.319.664-7.5
2Renault721.126819.876-12
3Peugeot664.935680.595-2.3
4Ford654.779690.875-5.2
5Opel600.413619.366-3.1
6Mercedes585.215579.487+2.6
7BMW537.224536.589+0.1
8Audi536.950578.993-7.3
9Skoda524.574516.062+1.6
10Toyota503.785498.488+1.1
11Fiat467.028535.591-12.8
12Citroen450.588426.984+5.5
13Dacia412.669375.014+10%
14Hyundai376.700378.643-0.5%
15Seat362.965341.190+6.4%

NICIUN COMENTARIU